National Sponsors




 

 

Hall of Fame

Each year, the members and board of NJ Lacrosse nominates and selects a group of individuals to honor - men and women, past and present, who by their deeds as players, coaches, officials, and/or contributors, and by the example of their lives, personify the great contribution of the sport of Lacrosse to our way of life, and to recognize and induct these individuals into the New Jersey Lacrosse Hall of Fame.

2010 Inductees to the New Jersey Lacrosse Foundation Hall of Fame

Thomas P. Carr 
Joe Ghedina 
Nick Medvedich
Nancy Warren O'Neill 
Beth Watov Serughetti 
Mark Sweeney
Mike Webster 
Jeremy Becket Wolff


Class of 2009

Carter Marsh Abbott 
Erin O'Neill Cacciabaudo 
Quinn Carney 
Mike Corcoran 
Mike Iorio 
David Metzbower 
Charles W. Shoulberg 
Mark Tyree 

Class of 2008

Owen Dunne 
Scott Gabrielsen 
Edward J.Lewis 
William Long 
Keith T. Van Ness 
Virginia Weber 
William G. Winter 

Class of 2007

Yvonne Carey 
James Davidson 
Mark Ford 
Ann Del Tufo Jackopin 
Robert Schroeder 
Spencer Willard 
Chris Wojcik 
Anne Woodard 

Class of 2006

Heidi Faith 
David Frigeri 
Stephen Locker 
Michael A. Perez, Jr. 
William Scioscia 
Sandra Stockl 
Debbie L. Tweed 

Class of 2005

David Breslin 
Jon Brothers 
Anthony Calandra 
Philip Gaffney 
Brigitte Schrepfer Geiger 
Michael Hynes of 
Thomas Leanos 
M. Susan Paige 
Denise D'Arcy Wescott 

Class of 2004

Karin Brower 
Mark DeCicco 
Mark D. Hellenack 
Deanna Beuerle Knobloch 
Anne Allen Nicholson 
Robert Ott 
Charles Simpson 
Robert Turco 
Robert A. Villanova 
Eric Waltz 
 

Class of 2003

Jamie Brodsky 
Andrew DeCicco 
Paul Hooper 
Darren McGurn 
Chris Johnson 

Class of 2002

Shaun R. Cherewich 
Bruce D. Davis 
Paul G. Edwards 
Alden C. Hess 
Robert S. Krueger 
Joann LaVorgna 
G. David Pease 
Jason Pressman 

Class of 2001

Allen Jacobson 
Joyce Jones 
Marge Schoenfelt Kirsch 
Donald Moeller 
Homer Robinson 
Charles R. Ruebling 
Robert L. Sheridan 
David Sherwood 
Robert Shields 

Class of 2000

Charles Apel 
David Brody 
Marguerite L. Dempsey 
Philip P. DiDomenico 
Robert A. Pilat 
Gary Reuben 
Frank Rotunda 
Melissa Magee Speidel 
William Virtue 
Houston R. Webber 
 

Class of 1999

Dave Allen 
Howard Anderson 
Atherton "Toni" Bristol 
Tim Cullen 
Celinne Cunningham 
Frederic Fitch 
Richard Glancy 
John Gorman 
William Johnson 
Hope Kerr 
Gary Mercadante 
William McCutcheon 
Robert Naso 
Beatrice Thomas 
Anna Marie Vesco 

Class of 1998

Florence Brudon 
Jim Carroll 
Gail Chestnut 
Timothy P. Flynn 
Jack Francis 
Maureen T. Horan 
Stephen Jacobson 
Jenne M. Kline 
William A. Pilat 
Joseph E. Reilly 
Peter Savidge 
Robert G. Schmalz 
Fred Schmitt 
Brooks Sleeper 
William Tierney 
Dean M. Witty 

Class of 1997

Devin Arkinson 
Cindy Beradino 
Robert Bianchi 
Marshall Chambers 
Robert Curcio 
Gilbert Gibbs, Jr. 
Sharon Goldbrenner-Pfluger 
Jane Hansen 
Thomas Hayes 
Reid Jackson 
Warren Kimber 
Mary Marino 
Joseph Nazzaro 
Leo Paytas 
Lawrence Pitt 
David Pooley 
Richard Rizk 
Susan Rudderow 
Susanne Schooley 
Irvin Seymour 
Mary McCarthy-Stefano 
Ferris Thomsen, Sr. 
Albert W. Twitchell 
Peter Von Hoffman 
Dietrich Von Schwerdtner 
John Walters 
Hawley Waterman