National Sponsors



Greater Baltimore Chapter Hall of Fame


Listing of all members inducted into the Greater Baltimore Chapter Hall of Fame:

Class of 2014
Deanna Blood Sandstrom
Lauren Aumiller Cronin
Damien Davis
Mark Frye
Conor Gill
John Glatzel
Betsy Elder Grizzle
Kathleen Kaiser Kasabula
Kellie Thompson Shiley (posthumously)
Roger Tuck

Class of 2013
Jennifer Breakey
Kara Carlin
Megan Clark
Tricia Dabrowski
Mickey Jarboe
Bob Martino
Lorne Smith
John Taylor
Rick Wey
Suzanne Williams

Class of 2012
Sheehan Stanwick Burch
Paul Cantabene
Courtney Martinez Connor
Lisa Dowling Costello
Betsy Givens Economou
Kathy Altemu Franz
Tim Hormes
Jeff Jackson
Robert Francis Lindsey
Jim Wilkerson

Class of 2011
Joe Breschi
Michelle Meyer Dwan
Anne Ensor
Quint Kessenich
Butch Marino
Krystin Porcella
Stephanie Roberts Radebaugh
Tony Seaman
Gina Roberts Ubriaco
Michael Watson

Class of 2010
Shelley Klaes Bawcombe
Theresa Ingram Kuhar
Laura Biggs Moan
Cathy Reese
Rob Shek
Martin D. "Mitch" Tullai
Peggy Boutilier Williams
Brian Voelker
Matthew L. "Matt" Wilson

Class of 2009
Scott Bacigalupo
Mark Darcangelo
Jeannette DeVos Ireland
Richard Grieves
Heather Kling
Steve Mitchell
Eliza Shoemaker Kelly
Steve Stenersen
Amy Ward
Monica Yeakel

Class of 2008
Todd Curry
Michele DeJuliis
James H. Jackson
Barbara I. Kimball
Stephen "Lucky" Mallonee
Glen Miles
Kerri Johnson O'Day
Wendell Thomas
Jennifer Kay Ulehla
Allison B. Valentino

Class of 2007
Nancy Gross
John G. Kaestner
Dale Kohler
Kathleen Railey
Karl Ripplemeyer
Homer Schwartz
Tom Sears
Frances K. D. Thayer
Courtney Vaughn
Andi Holthaus Whiteford

Class of 2006
Lindsey Sheehan Bradley
Mary Corrigan D'Ambrogi
Katherine A. Hearn
Alice Collins Margraf
Linda Rose Ohrin
Harry "Mac" Ford, Jr.
Brian Kroneberger, Jr.
Downey McCarty
Frank Riggs
Joe Seivold III
Dennis Wedekind

Class of 2005
George Boynton
Dick Edell
Sheldon Freed
Leigh McDonald Hall
Terry Handerhan
Jenny Slingluff-Levy
Jim McDonald
Michael Morrill
Erin Stewart
George Tracy 

Class of 2004
Sam Englehart Jr.
Thomas Haus
Rita Ciletti Hawkins
Sue Heether
Joan Sprecher Hine
Paul J. Kesmodel Jr.
Erin Brown Millon
Michelle Uhlfelder
Bernie Ulman
Peter G. Voelkel
Raymond C. Wittelsberger Sr.

Class of 2003
Gary Clipp
Dave Creighton
Ginger Kincaid
Wendy S. Kreidel
Mary Clare McFadden
Dick Szlasa
Janine R. Tucker
John R. Tucker Jr.
Don Zimmerman


Class of 2002
Jeff Cook
Wendy Galinn
George McGeeney
Charles McGrew Gilfillan
Deborah Hutchinson
George Mitchell
Glenn Norris
Beverly Snyder
Fran Trumbo

Class of 2001
Del Dressel
B. Thomas Duquette
Mike Farrell
Diane Mare Geppi-Aikens
Catherine Ann Glose
Thomas Keigler
Andrea Catherine O'Connor
Gail D. Purcell
Thomas R. Sheckells
John M. Stewart
William Tanton
Franz Wittlesberger

Class of 2000
Raymond F. Altman
James R. Grieves
Charles Rife "Spook" Hilgartner
Ruthie Gutridge Lavelle
Ann Pugh Leboutillier
Laura LeMire
Karen Abrams Mallonee
Sissy Murphy Nye
Carl Runk


Class of 1999
John Cheek
Dick Corrigan
Rick Gilbert
Dave Huntley
Traci Davis Magness
Anne McCloskey
Susan Abrams Merritt
Bob Schlenger
Melba Williams

Class of 1998
Mary Pat Bartel
Dave Cottle
Susan Diffenderfer
Michael S. Federico
Sandra Kay Hoody
Howard "Jake" Hughes
Lillian Scott Miller
Henry "Punch" Peterson
Carol Jane Samuels
Robert Shriver
E. Richard Watts, Jr.
Sandra Lanahan Zvosec

Class of 1997
Ted Bauer (Washington & Lee)
Elizabeth Leigh Buck (Towson State)
Emil A. Budnitz, Jr. (Johns Hopkins)
Lloyd M. Bunting (Johns Hopkins)
Sterling Chadwick (Washington & Lee)
Nancy Vadner Chance (Lower Merion High)
Charles B. Clark, Sr. (Washington & Lee)
Jay D. Connor, Jr. (Virginia)
Joseph W. Cowan (Johns Hopkins)
James M. Darcangelo (Towson State)
John C. Donohue (St. Johns)
Frederick H. Eisenbrandt, Jr. (Duke)
Margaret E. Faulkner (West Chester State)
Wilson L. Fewster (Johns Hopkins)
Eugene M. Fusting (Washington College)
Leonard M. Gaines (Princeton)
Mark Greenberg (Johns Hopkins)
Robert E. Griebe (Towson State)
Lorne R. Guild (Johns Hopkins)
Milton E. Hilliard, Jr. (Cornell)
William U. Hooper, Jr. (Virginia)
Benjamin H. Kaestner, III (Johns Hopkins)
James R. Kappler (Maryland)
Caleb R. Kelly, Jr. (Johns Hopkins)
Donaldson N. Kelly (Johns Hopkins)
Alvin B. Krongard (Princeton)
Howard "Cookie" Krongard (Princeton)
Millard T. Lang (Johns Hopkins)
Ernest J. Lichtfuss, Jr. (Washington & Lee)
A. Arlyn Marshall (Johns Hopkins)
Leslie S. Matthews (Johns Hopkins)
William Morrill, Jr. (Johns Hopkins)
Micul Ann K. Morse (East Stroudsburg)
Joy Nuttall (Western Maryland College)
James Lee Potter, Jr. (Virginia)
J. Douglas Radebaugh (Maryland)
Nolan H. Rogers (Duke)
Jerome D. Schnydman (Johns Hopkins)
Robert H. Scott (Johns Hopkins)
William Scroggs (Johns Hopkins)
Joseph Seivold, Jr. (Washington College)
John Thomas (Johns Hopkins)
William F. Thomas, Sr. (Western Maryland College)
John C. Tolson (Johns Hopkins)
James McCormick Webster, Jr. (Johns Hopkins)
Ralph N. Willis (Princeton)


Note - Greater Baltimore's Class of 1997 included all prior inductees to the National Lacrosse Hall of Fame