Local Sponsors

National Sponsors




 

2013 Hall of Fame

THE CHARLOTTESVILLE CHAPTER OF US LACROSSE 

congratulates the newest members of  

The Virginia Lacrosse Hall of Fame

  2013 Inductees

Cherie Greer Brown
John Stewart Darrell
J. Steven Kraus
Paige D. Perriello
Bonnie Rosen
Jay Stalfort
Marc Van Arsdale
Richard J. Werner
Margaret Boutilier Williams 

 

Hall of Fame Inductees Announced

The Charlottesville Chapter of US Lacrosse is please to announced the Hall Of Fame Class of 2012. On behalf of our entire chapter board and its members, congratulations to all the members of the Class of 2012.
 
Class of 2012:
 
Alivian Coates Jorgensen (Albemarle, JMU)
Julie Hull Elicker (JMU)
Robyn Nye Wood (UVA)
Porter Wilkerson (STAB, UNC)
Dawn Wisiewski Tornetta (UVA)
 
Richard Giusto (UVA)
Doug Knight (UVA)
Bruce Mangels (UVA)
Robert Proudt (UVA)
Charles Rullman (UVA)
David Sloan (UVA)

Chapter Hall of Fame

Charlottesville Lacrosse Hall of Fame Inductees: 

Class of 2005

Edgar Boyd (Washington & Lee)
Douglas Cooper (University of Virginia)
Deborah Anne Easter (University of Virginia)
Gordon Jones (University of Virginia)
Maggie MacInnes (University of Virginia)
Roddy Marino (University of Virginia)
Francis “Boo” Smith (University of Virginia)
Linda Southworth (Longwood College)
Sophie Carpenter Spiedel (University of Virginia)

Class of 2003

Mary Pat Kurtz-Acello (College of William and Mary)
Mary King Blake (St. Anne's-Belfield School)
Lindsay Sheehan Bradley (University of Virginia)
Stephen Byrne (University of Virginia)
Michael Caravana (University of Virginia)
Paul A. Goldsmith (Roanoke College)
E. James Lewis (Washington & Lee University)
Elaine Maddox (University of Virginia)
Dom Starsia (Coach at University of Virginia)

Class of 2001

John S. Emmer (Rutgers University)
William P. Englehart, Jr. (Washington & Lee)
Snowden Hoff (University of Virginia)
Kathleen D. Jenkins (American University)
Leslie Blankin Lane (Hollins College)
Kevin J. O'Shea (University of Virginia)
Robert Rotanz (Roanoke College)
Alfred B. Sadler (University of Virginia)
Kris R. Snider (University of Virginia)
John A. Stalfort II (University of Maryland)
Julie R. Williams (University of Virginia) 

Class of 1999

Lynn A. Craun (James Madison University)
Robert F. Gillespie, Jr. (Woodberry Forest School)
Janet M. Grubbs (Ursinus College)
Thomas N. Keigler (Washington & Lee University)
Howard Myers, Jr. (University of Virginia)
Deeley K. Nice, Jr. (University of Virginia)
Susan Billhimer Phillips (Bridgewater College)
Thomas Schildwachter (University of Virginia)
Sue D. Stahl (Ursinus College)

Class of 1997

Ethel P. Barnhill (Ursinus)
William S. Beroza (Roanoke)
William Clements (Washington & Lee)
Eugene F. Corrigan (Duke University)
Julie A. Dayton (Longwood)
Heather C. Dow (University of Virginia)
John F. Driscoll (University of Virginia)
James R. McDonald (Washington & Lee)
Henry B. Peterson (University of Virginia)
John J. Pirro (Roanoke)

Class of 1996

Theodore W. Bauer (Washington & Lee)
Sterling H. Chadwick (Washington & Lee)
Ernest J. Lichtfuss, Jr. (Washington & Lee)
Jane Miller (Northeastern University)
Linda G. Perriello (Duke University)
James L. Potter, Jr. (University of Virginia)
Glenn F. Thiel (Penn State University)
Lanetta T. Ware (Westhampton)

Class of 1995

James A. Adams IV (Johns Hopkins University)
Jay D. Connor, Jr. (University of Virginia)
B. Thomas Duquette (University of Virginia)
Peter H. Eldredge (University of Virginia)
William U. Hooper, Jr.(University of Virginia)
Caroline Haussermann (University of Virginia)
Rodney D. Rullman (University of Virginia)
Robert E. Sandell, Jr. (Johns Hopkins Univ)
E. Doyle Smith, Jr. (Johns Hopkins University)
Douglas R. Tarring (University of Virginia)